Po – pá: 7:00 – 18:00
  • cs
  • pl en de sk
-AA+
Objednat se

8.11.2017

„Pacienti často podceňují prevenci a přicházejí již s rozvinutým problémem nebo onemocněním, jehož léčba je pak zbytečně zdlouhavá, náročná a riziková. Proto je vždy lepší podchytit a řešit onemocnění včas,“ uvedl Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini.

Nemocí, které zrak oslabují, je hned několik. K nejrozšířenějším onemocněním patří šedý zákal. Toto onemocnění by lidé rozhodně neměli podceňovat. Ročně kvůli šedému zákalu oslepne 37 milionů lidí, většina v rozvojových zemích. Šedý zákal postihuje nejčastěji pacienty kolem 60. roku věku a starší, ale objevuje se i v mladším věku. Může být i vrozený nebo se objevit po úrazu oka. Projevuje se zhoršením vidění do dálky i při čtení a změnou dioptrií. Léčit se dá jen operativně, tedy vyjmutím zakalené čočky ven z oka a nahrazením umělou nitrooční čočkou. Operace šedého zákalu je nejčastější operací na světě napříč všemi chirurgickými obory. V Česku operace šedého zákalu patří k běžným ambulantním zákrokům a hradí ji pojišťovna.

Oční chirurgie je velmi dynamicky se rozvíjející obor a v posledních letech se výrazně změnila. Velkým přínosem při operaci šedého zákalu bylo vyvinutí nové trifokální čočky, která umožňuje, aby lidé viděli na všechny vzdálenosti i bez brýlí. Operace šedého zákalu se už na rozdíl od dřívějšího ultrazvukového postupu provádějí i laserem. Moderní lasery tuto operaci činí bezpečnější a preciznější.

Naopak zelený zákal, což je vlastně vysoký nitrooční tlak, se operuje jen tehdy, pokud na snížení tlaku nestačí oční kapky. Počet ambulantně léčených pacientů se zeleným zákalem v České republice rok od roku stoupá. V Česku by zeleným zákalem mohlo trpět až 400 tisíc lidí, přitom polovina z nich nemusí o nemoci vůbec vědět. Začínající zelený zákal na sobě totiž sám pacient nemá šanci rozpoznat. Na preventivní prohlídky k očnímu lékaři by měl člověk starší 40 let chodit jednou za rok až za dva. Na prohlídku je možné dorazit i bez doporučení praktického lékaře. Celosvětově je zelený zákal druhou nejčastější příčinou slepoty a vůbec nejčastější příčinou nevratného poškození zraku, které vede právě k slepotě. V současné době dosahuje celosvětově počet lidí, kteří oslepli kvůli tomuto onemocnění, osmi a půl milionu. Odborníci předpokládají, že toto číslo do roku 2020 stoupne na 11 milionů.

Problémy se zrakem s sebou nese i cukrovka. Na světě nyní žije téměř 400 milionů diabetiků. Postižení oka přitom patří mezi nejčastější chronické komplikace diabetu. Diabetická retinopatie neboli změny na sítnici způsobené cukrovkou výrazně zhoršuje vidění. Důležitá je v první řadě kompenzace diabetu a doba, po kterou pacient diabetem trpí. Když změny na sítnici významněji pokročí, je nutné ošetření sítnice například laserem, eventuálně injekční aplikace léků do oka či operace sítnice. Pokud má pacient cukrovku, jsou pravidelné kontroly nutností.

I genetika může mít na vznik očních vad zásadní vliv. V rodinách, kde se již vyskytuje nějaká geneticky podmíněná oční vada, je vyšší pravděpodobnost výskytu oční vady i u potomka. Proto je důležité věnovat zraku především dětí velkou pozornost. Na první oční prohlídku není nikdy příliš brzy. Pokud mají rodiče sebemenší podezření, že reakce na zrakové podněty není dostatečná, měli by to neprodleně probrat s dětským lékařem, případně navštívit specializovaného očního lékaře.

Řekli o nás

Všechny reference

Naše kliniky