22.7.2021
Klimatizace už dávno není výsadou letištních hal a velkých obchodních center. Dnes se stala dostupným komfortem – ve fitness centrech, v autě, v kancelářích i domácnostech. Příjemný chládek si ale dokáže vybrat svou daň. Klimatizace může přinést řadu zdravotních potíží včetně těch očních.
Klimatizace představuje riziko výskytu a zvýšené kumulace škodlivých mikroorganismů. Ty se mohou dostat vdechováním do těla. Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini, popsal, jaké nejčastější obtíže postihují oči v souvislosti s klimatizací: „Nejnáchylnější bývají lidé, kteří trpí sníženou schopností tvorby slz nebo zhoršenou kvalitou slzného filmu. S těmi se pak lékaři setkávají v očních ambulancích. Pacienti popisují nepříjemné projevy jako pocit písku v očích, pálení, řezání či paradoxně i zvýšené slzení.” První příznaky by se neměly podceňovat. Může totiž dojít ke zhoršení potíží a k oslabení přirozené ochrany povrchu oka. Tím hrozí i vyšší riziko infekce a vzniku zánětu rohovky.
Pomoci očím lze pravidelným používáním tzv. umělých slz bez konzervačních látek, které povrch oka zvlhčují. S aplikací je dobré zažít preventivně ještě před projevem potíží. Dokážou však ulevit i tehdy, pokud už člověk podražení či suchost očí pociťuje. Umělé slzy jsou běžně k dostání v lékárnách. “Dobrou zkušenost také máme s produkty obsahujícími kyselinu hyaluronovou, která je velmi dobře snášena a podporuje stabilní slzný film. Zdravotním problémům souvisejícím s klimatizací lze také předcházet vhodným nastavením vlhkosti, intenzity foukání vzduchu do prostoru, nikoli na tělo, a pravidelným větráním klimatizované místnosti,“ doporučila Martina Šajdíková, lékařka oční kliniky Gemini.