7.5.2024
Venku se otepluje a nejen v automobilech, ale i domácnostech nebo kancelářích začíná být poměrně teplo. Proto se již teď schylujeme k zapínání klimatizace. Na co si dát pozor a jaká zdravotní rizika klimatizace přináší?
Klimatizace má za úkol nás v teplých dnech ochladit, neměli bychom to však přehánět s nastavováním velmi nízkých teplot. Rozdíl mezi teplotou v místnosti a venku by neměl přesáhnout 5 stupňů. Výrazně klimatizované prostory mohou mít za následek bolesti hlavy, ztuhlost krčních svalů, suchost v nose a krku, ale i svědění a suchost očí.
„Během jízdy autem lidé dělají častou chybu při nastavení trysek pro přívod vzduchu. Pokud je nasměrují přímo na obličej, možná se budou v horku cítit lépe, ale oči budou více namáhány. Hrozí pálení, řezání či svědění očí. Proto by měl proud ochlazeného vzduchu směřovat nejlépe na čelní sklo, což ochlazený vzduch v kabině vozu rozptýlí,“ doporučil Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini.
Při dlouhé práci u počítače nebo při řízení může náš zrak trpět. „Mezi nejčastější obtíže se řadí osychání povrchu oka. Náchylnější bývají lidé, kteří trpí zhoršenou kvalitou slzného filmu nebo nedostatkem slz. S těmi se pak lékaři setkávají v očních ambulancích. Pacienti popisují nepříjemné projevy jako pocit písku v očích, pálení, řezání či paradoxně i zvýšené slzení,“ popsal Pavel Stodůlka.
Nepříjemným pocitům pálení a pocitu suchosti očí často uleví aplikace umělých slz.