Po – pá: 7:00 – 18:00
  • cs
  • pl en de sk
-AA+
Objednat se

29.1.2025

Česká republika je známá svou špičkovou úrovní očního lékařství. Na oční klinice Gemini pracujeme s moderními technologiemi, jako je umělá inteligence, která otevírá nové možnosti diagnostiky. Pokrokem je i léčba pomocí kmenových buněk. Zásadním problémem se však stává nedostatek odborníků. 

Diagnostika a léčba s pomocí umělé inteligence
Technologie umělé inteligence se stále více prosazují v diagnostice očních onemocnění. „Na vzestupu jsou technologie umělé inteligence, zejména pokročilé platformy využívající AI k diagnostice onemocnění, jako je diabetická retinopatie–onemocnění cév sítnice způsobující závažné poškození zraku. Umělá inteligence toto onemocnění dokáže odhalit analýzou snímků sítnice během několika sekund i mimo specializované pracoviště,” říká Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini. 

Klinika také vyvinula unikátní systém pro výpočet parametrů nitroočních čoček pomocí umělé inteligence. Další průlomová inovace spočívá v léčbě sítnice kmenovými buňkami, kterou české týmy vyvíjejí ve spolupráci s biotechnologickou firmou Bioinova.

Výzva jménem presbyopie
Mezi výzvy současné oftalmologie patří také řešení presbyopie, známé jako vetchozrakost. Tato vada, která způsobuje zhoršené zaostřování na blízko, ovlivňuje miliony lidí po celém světě. „Moderní laserové technologie a pokročilé implantáty představují určitý potenciál, ale komplexní a dlouhodobé řešení presbyopie pro všechny pacienty zatím chybí,“ vysvětluje Martin Slovák, koordinátor klinických studií Gemini.

Klinika Gemini se problematikou presbyopie intenzivně zabývá. Již v roce 2022 jsme provedli světově první operaci vetchozrakosti unikátní metodou ReLEx Smile a loni jsme jako první upravili laserem umělou čočku přímo v oku pacienta, v letošním roce bude práce na tomto projektu pokračovat. 

Česká oftalmologie na světové špičce, ovšem s nedostatkem lékařů
České oční kliniky patří k nejmodernějším na světě, přitahují pacienty i lékaře z ciziny. Avšak rostoucí nedostatek odborníků představuje vážný problém. „V České republice panuje výrazný nedostatek oftalmologů, zejména v regionech, které nejsou tak atraktivní a konkurenceschopné jako větší města. Tento deficit zahrnuje jak specializované oční chirurgy, tak všeobecné i dětské oftalmology,“ upozorňuje Stodůlka.

Nedostatek lékařů znamená dlouhé čekací doby na vyšetření, což se nejvíce dotýká pacientů s vážnými očními problémy.

Rok 2025 je pro oftalmologii obdobím velkých příležitostí, ale také výzev, které si vyžádají nejen technologický, ale i lidský pokrok.

Řekli o nás

Všechny reference

Naše kliniky