6.4.2022
Zrakem přijímáme až 80 % všech vjemů. Je proto naším nejcennějším smyslem. Péče o oči zahrnuje jak zdravý životní styl, stěžejní jsou také pravidelné oční prohlídky u obvodních oftalmologů. U závažných onemocnění zraku se hraje o čas. Včasná diagnostika může znamenat jedinou šanci na záchranu kvality vidění.
Česká republika má propracovaný systém preventivních prohlídek včetně těch očních. První screeningy zraku probíhají v rámci dětské oftalmologie již u novorozenců. Jejich pomocí lze odhalit například vrozený šedý zákal, neprůchodnost slzných kanálků nebo tupozrakost. „Součástí preventivní oční prohlídky je bezbolestné vyšetření cílené na měření dioptrií, vyšetření zrakové ostrosti jak na dálku, tak do blízka, měření nitroočního tlaku a vyšetření předního a zadního segmentu oka. Kontrola očního pozadí, kdy pomocí speciálních kapek rozkapeme oči a důkladně vyšetříme centrální i periferní část sítnice a zrakový nerv, by měla být nedílnou součástí komplexního očního vyšetření,“ popsala Martina Šajdíková z oční kliniky Gemini.
Češi všeobecně pravidelné prohlídky spíše zanedbávají. Do ordinací očních lékařů je většinou přivede až zhoršené vidění, typicky při potížích se čtením po 40. roce. To však v případě vážných onemocnění očí jako zelený zákal či věkem podmíněná makulární degenerace může být pozdě. Mnoho příznaků totiž bývá dlouho skryto a pacient změny vnímá až v pozdějším stádiu nemoci. Změny kvality vidění však mohou být nevratné. V roce 2021 proto Česká oftalmologická společnost prosadila změnu, kterou oční lékaři vítají. Do programu preventivních očních prohlídek přibylo vyšetření pacientů mezi 45 až 61 lety jedenkrát za 4 roky.
Nejčastějším zákrokem oční chirurgie je odstranění šedého zákalu neboli katarakty. Drží rovněž světové prvenství nejčastěji prováděného chirurgického zákroku na lidském těle. Jen v Česku se provede ročně okolo 100 000 těchto zákroků. I přes to, že se jedná o rychlý, bezbolestný a bezpečný zákrok, je stále nejčastější příčinou slepoty zejména v rozvojových zemích.