13.11.2024
Každý rok na 13. listopadu připadá Mezinárodní den nevidomých – den, který upozorňuje na problematiku nevidomosti a oslavuje pokroky, které umožňují vrátit zrak tisícům lidí po celém světě.
Zrak je považován za klíčový smysl, protože přibližně 80 % informací z okolí vnímáme právě očima. Prostorovou orientaci, rozpoznávání tváří nebo vnímání barev, světla a tvarů zajišťuje právě vidění, což nám výrazně usnadňuje každodenní činnosti. Svůj zrak bychom si proto měli opravdu chránit, jelikož dobré vidění nemusí být vždy samozřejmostí.
Lidé totiž mohou svůj zrak ohrozit i nezdravým životním stylem. Podle lékaře Jaroslava Polišenského ze zlínské oční kliniky Gemini k očním potížím přispívá i špatná strava, nedostatek pohybu nebo nevhodné osvětlení. „Dostatek pohybu, pestrá strava s vyšším obsahem čerstvé zeleniny, nošení slunečních brýlí a tlumenější osvětlení může snížit riziko některých z těchto problémů,“ dodává.
V České republice žije kolem čtvrt milionu nevidomých a slabozrakých lidí. Fascinující je, že zrak lze obnovit i po padesáti letech slepoty. I když jde náročný proces a vyžaduje trpělivost. „Pokud je člověk slepý dlouhé roky, je třeba počítat s tím, že se zrak bude vracet postupně. Po dlouhém období slepoty totiž člověku přestává fungovat zrakové centrum v mozku, které je třeba obnovit. Obvykle trvá pár dní, týdnů až měsíců, než se zrak vrátí v plné síle, máme ale i několik pacientů, kteří už pár minut po operaci přečetli i ten nejmenší text,“ řekl Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini.
Možnost navrácení zraku závisí na typu poškození oka. Implantace umělé rohovky je možná například u pacientů, jejichž slepotu způsobilo těžké chemické poleptání, ale nikoli u osob s poškozeným zrakovým nervem či sítnicí. “Typickou indikací k implantaci umělé rohovky, díky které je možné vrátit zrak lidem, kteří byli slepí i několik let, je například oko po těžkém poleptání vápnem nebo jinou chemikálií. Zákrok však není možné provést u lidí, kteří jsou slepí od narození, ani těm, kteří oslepli například následkem zeleného zákalu nebo cukrovky. Umělá rohovka totiž nemůže pomoci pacientům, kteří mají poškozený zrakový nerv nebo sítnici,“ vysvětlil Pavel Stodůlka.
Chraňme si proto svůj zrak a nezapomínejme na pravidelnou prevenci. K předcházení vzniku věkem podmíněné makulární degenerace v klinické praxi doporučujeme užívání doplňků stravy Gemioptal Forte a Gemioptal TOP Q.