4.5.2022
Operace šedého zákalu neboli katarakty je vůbec nejčastějším chirurgickým zákrokem na lidském těle. Při zákroku může oční chirurg použít ultrazvuk nebo mu asistuje laser. Jaké rozdíly mezi těmito metodami je dobré znát, pokud plánujete operaci podstoupit?
S přibývajícím věkem nebo i vzácněji vrozeně se přirozená lidská čočka zakalí a ztrácí svou průhlednost a elasticitu. Onemocnění trápí každého druhého člověka staršího 60 let. U osob nad 75 let se s ním potýká dokonce 90 % lidí. Vidění se stává mlhavé, neostré, barvy ztrácí pestrost. Kvalita zraku se zhoršuje. V případě, že katarakta není odoperována, může způsobit dokonce slepotu. Proto je šedý zákal stále nejčastější příčinou slepoty na světě, především v rozvojových zemích.
Odstranění šedého zákalu ultrazvukem
Jedná se o nejčastěji používanou operační metodu, která je hrazena ze zdravotního pojištění. Ultrazvuk dokáže vyvinout potřebnou sílu také v případech, kdy je čočka pacienta již velmi silně ztvrdlá. Po znecitlivění oka očními kapkami operatér vytvoří mikrořez. Ultrazvuk poté asistuje při rozbití ztvrdlé přirozené čočky. Ta je následně nahrazena čočkou umělou.
Odstranění katarakty laserem
Primář Pavel Stodůlka v roce 2012 jako první v Evropě operoval kataraktu pomocí laseru Victus. Postup operace je podobný jako u ultrazvukové metody. Zákrok za použití laseru je však šetrnější, rychlejší a díky vysoké přesnosti je i hojení rychlejší. Laser při operacích šedého zákalu asistuje na očních klinikách Gemini ve Zlíně a v Praze. Pacient si za zákrok asistovaný laserem připlácí 10.000 Kč za oko.
Operace šedého zákalu v kostce
- bezbolestný ambulantní zákrok
- lokální znecitlivění očními kapkami
- zákrok trvá přibližně 10-20 minut
- bezstehové mikrořezy pro rychlejší hojení
- rychlý návrat do běžného života a k běžným aktivitám
- ultrazvuková operace hrazena pojišťovnou v plné výši
- možnost vybrat si z celé řady prémiových nitroočních čoček, které dokážou zbavit brýlí na čtení, do dálky, i na střední vzdálenost