20.6.2024
Při balení na dovolenou často myslíme na to, abychom měli nejrůznější oblečení a kosmetiku. Měli bychom však pamatovat i na oči, aby byly po celý pobyt chráněné a dovolenou nám nezkomplikovala nějaká nepříjemnost.
1. Sluneční brýle
Sluneční brýle jsou nezbytností, bez které se na dovolené téměř neobejdeme. Někteří lidé si je ale nebalí s úmyslem pořídit si nový kousek na místě. Při výběru je ale důležitější dbát na kvalitu UV filtru, než na design. „UV filtr nesouvisí s barvou brýlových čoček. I čiré sluneční brýle mohou zrak před škodlivým slunečním zářením dostatečně chránit. Naopak byť tmavá, ale nekvalitní skla bez dostatečného filtru mohou očím ublížit,” upozornil Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini.
2. Jednorázové kontaktní čočky
Asi každý třetí člověk se zrakovou vadou nosí kontaktní čočky. V létě je lepší používat čočky s UV filtrem, do vody jsou vhodnější ty jednorázové. „Během koupání je lepší použít jednorázové kontaktní čočky a neotvírat oči při plavání pod vodou bez plaveckých brýlí. Ve vodě se může pod kontaktní čočku dostat virová či bakteriální infekce. Po koupání s kontaktními čočkami je doporučujeme vyhodit. Pokud člověk déle plave s hlavou nad hladinou, je lepší nasadit si sluneční brýle, protože od vodní hladiny se odráží do obličeje více slunečního světla,“ vysvětlil Pavel Stodůlka.
3. Potápěčské brýle
Při pobytu u moře často rádi sledujeme podvodní život. Ochrana očí plaveckými nebo potápěčskými brýlemi je vhodná v jakékoliv vodě. „Bez potápěčských brýlí byste se pod vodou dívat neměli, protože nečistoty ve vodě mohou způsobit zánět spojivky a v těžších případech i zánět rohovky,“ varuje oční lékař. Otevírat oči pod vodou bez ochranných brýlí na chvíli ničemu nevadí, pokud není voda znečištěná a potápěč má oči zdravé.
4. Umělé slzy
Klimatizace v dopravních prostředcích, hotelech či restauracích může oči vysušovat. „Důležité je oči pravidelně hydratovat ještě předtím, než člověk příznaky suchosti očí pocítí,“ doporučuje Pavel Stodůlka. Umělé slzy mohou také pomoci v případě, kdy se do oka dostane nějaká nečistota, ve většině případů ji z oka dokáží jednoduše vyplavit.
5. Antibakteriální kapky do očí
Je známo, že v exotických zemích není radno pít místní vodu. „Voda především v exotických destinacích může obsahovat bakterie, které zejména očím nedělají dobře a mohou být příčinou nepříjemných zánětů. Proto je dobré po ranní i večerní hygieně do očí kapat antibakteriální kapky, které riziko případného zánětu sníží,“ říká Stodůlka.
6. Léky na alergie
Lékárnička na dovolenou by měla obsahovat i oční kapky proti alergiím, i když alergiemi v tuzemsku netrpíte. “Cizí prostředí může skrývat alergeny, na které oko může reagovat svěděním, slzením nebo zarudnutím,“ varuje Pavel Stodůlka. Na oteklá víčka příznivě působí také studený obklad nebo chladivá gelová oční maska.
Péče o oči je během dovolené stejně důležitá jako ochrana kůže před sluncem nebo správná hydratace. S těmito šesti nezbytnostmi budete mít jistotu, že vaše oči budou v bezpečí a dovolenou si užijete naplno.