17.11.2024
S příchodem podzimních a zimních měsíců, kdy se dříve stmívá, roste riziko dopravních nehod způsobených zhoršenou viditelností. Zatímco většina řidičů vidí za denního světla bez problémů, u mnoha lidí se za šera a ve tmě objevuje onemocnění zvané šeroslepost.
Toto onemocnění je charakteristické obtížemi při orientaci v šeru a pomalou adaptací očí při přechodu ze světla do tmy. Šeroslepí řidiči představují zvýšené riziko nejen pro sebe ale i pro ostatní účastníky provozu, proto by se měli řízení za šera raději vyhnout.
„Přes den za dobrého osvětlení vidí člověk normálně, vidění se ale výrazně zhoršuje za šera a ve tmě, ztrácí se i periferní vidění. Po rozednění se situace opět upravuje k lepšímu. Člověk má potíže nejen při řízení auta v noci nebo v mlze, ale také s orientací v tmavých prostorách, hůře se například pohybuje v prostoru a vyhýbá se nábytku. V pozdějších stádiích onemocnění dochází k postupné ztrátě centrální zrakové ostrosti a vidění se tak neupraví na původní hodnotu ani při dobrých světelných podmínkách,“ popsala Denisa Čamková, lékařka vyškovské oční kliniky Gemini.
Příčiny šerosleposti mohou být dědičné nebo získané. „Dědičná jsou onemocnění sítnice provázená degenerací zrakových tyčinek, které převážně zajišťují vidění za zhoršených světelných podmínek. Tato onemocnění jsou spíše vzácnější a většinou se projevují kolem 20. až 40. roku života. Získané formy mohou souviset s nedostatkem vitaminu A, například při poruchách vstřebávání živin – ty se mohou projevit již v dětství nebo při nedostatku vitaminu v potravě,” uvedla Denisa Čamková.
Zhoršené vidění za šera může doprovázet i další oční vady, mezi ně patří nekorigovaná refrakční vada, šedý zákal, postižení zrakového nervu nebo užívání některých léků.
Pomoci mohou i vhodné doplňky stravy. Při nedostatku vitaminu A je důležitý jeho zvýšený přísun. Pro správnou funkci světločivných buněk je vhodné doplňovat lutein a omega 3 nenasycené mastné kyseliny. Obě látky obsahuje například doplněk stravy Gemioptal Top-Q.
Povědomí o šerosleposti a její včasná diagnostika mohou výrazně přispět k bezpečnosti na silnicích. Pokud si všimnete obtíží s orientací v šeru nebo se vám zhoršuje vidění za tmy, je vhodné navštívit očního lékaře, který posoudí stav vašeho zraku a doporučí vhodná opatření. Pro řidiče, kteří mají sklon k šerosleposti nebo jiným očním potížím, je v tomto období důležité dbát na zvýšenou opatrnost a omezit řízení ve zhoršených světelných podmínkách.