6.5.2022
Hormonální změny jsou častou příčinou změny kvality vidění. Nejčastěji se tak děje u žen v období těhotenství či kojení. Zhoršení zraku v těhotenství se týká až 10 procent žen. Mohou zrakové potíže samy zmizet a na co by si budoucí maminky měly dát pozor?
Vliv na zhoršení zraku má přirozené zadržování vody v těle nastávající maminky. „Během těhotenství a kojení dochází k velkým hormonálním změnám, které mají mimo jiné za následek i zadržování tekutin v organismu. Ta se poté může hromadit například v rohovce nebo oční čočce. To se pak může projevit dioptrickou vadou či její změnou,“ uvedl Pavel Stodůlka, přednosta sítě očních klinik Gemini. Zvláštní pozornost by svému zraku měly věnovat ženy, u kterých se potíže se zrakem vyskytovaly již před otěhotněním. Existuje u nich totiž větší pravděpodobnost zhoršení zrakové vady.
U nastávajících maminek se může objevit:
- nárůst krátkozrakosti, zakřivení oka, ale i dalekozrakosti
- kolísavé rozostřování obrazu u pacientek s těhotenskou cukrovkou
- syndrom suchého oka – pálení očí s nadměrným slzením, podráždění až zarudnutím oka a
- přechodně horší snášenlivost kontaktních čoček
Laserová operace očí v období těhotenství a kojení
Během těhotenství či kojení lékaři laserovou operaci očí nedoporučují. Měření dioptrických hodnot totiž nemusí být přesné. Zákrok by navíc mohl budoucí maminku stresovat. Rovněž léky užívané po zákroku by mohly mít negativní vliv na plod. „Ženám v pokročilém těhotenství radíme zákrok odložit až na dobu po porodu. Ženy, které teprve plánují těhotenství, se však operace nemusí obávat. Samotné těhotenství a následný porod nejsou pro ženy, které již předtím podstoupily laserový zákrok, nikterak rizikové. Pokud se po těhotenství a porodu opravdu změní oční vada, je možné dioptrie dodatečným laserovým zákrokem opět odstranit. V rámci doživotní záruky pacientka případnou dokorekci zraku nemusí hradit,“ řekl Pavel Stodůlka.