16.3.2021
V roce 2008 na oční klinice Gemini ve Zlíně lékaři provedli první transplantaci umělé oční rohovky bostonského typu v České republice. O zákroku, který lze bez nadsázky považovat za zázrak oční chirurgie, povídal MUDr. Stodůlka v rozhovoru pro Rádio Regenerace. Vzpomněl mimo jiné i několik příběhů pacientů, kterým umělá rohovka pomohla vrátit zrak po mnoha letech slepoty.
První česká pacientka s umělou rohovkou
Rohovka bostonského typu je nadějí pro pacienty s vážně poškozeným okem nejčastěji v důsledku úrazu. Takové oko lidskou přirozenou rohovku z tkáňové banky přijmout nedokáže. První operovanou pacientkou v České republice byla zdravotní sestra. Neviděla 16 let. Operace trvala přes hodinu a její výsledky dopadly nad očekávání. Již na operačním sále pacientka dokázala přečíst název dezinfekčního roztoku. Dodnes vidí a čte bez brýlí.
Po 53 letech se učil znovu vidět
Tým zdravotníků Gemini včele s MUDr. Pavlem Stodůlkou transplantoval umělou rohovku pacientovi, jemuž se podařilo vrátit zrak po neuvěřitelných 53 letech. Pacient se učil znovu vidět. K tomu pomohla akupunktura, kterou se stimulovaly funkce vidění. Po každém sezení došlo u pacienta k výraznému zlepšení. I když po roce v důsledku selhání zrakového nervu o zrak opět přišel, byl vděčný, že mohl poprvé vidět svou ženu, syna a vnoučata.
Zákrok pojišťovny odmítají hradit
Zákrok stojí asi 100 tisíc korun. Ročně jej v Česku podstoupí okolo 5 pacientů. V rozpočtech zdravotních pojišťoven je to zanedbatelná částka. Naopak pro pacienty s vážným postižením představují mnohdy nedosažitelné výše.
Kde bostonská rohovka pomoci nedokáže
Umělá rohovka dokáže vrátit zrak i v komplikovaných případech slepých pacientů. To však za podmínky, že zrakový nerv zůstal zdravý. V případech, kdy je nerv poškozený v důsledku cukrovky či zeleného zákalu, jsou možnosti očních chirurgů omezené.
Celý rozhovor s MUDr. Pavlem Stodůlkou o umělé rohovce bostonského typu.