7.6.2022
Šedý zákal (neboli katarakta) je nejčastější onemocnění očí ve věkové skupině nad 75 let. Postihuje až 90 % populace v tomto věku. Nejčastěji se projeví mezi 60. a 70. rokem věku. Ani mladší pacienti však nejsou výjimkou. Například u diabetiků, astmatiků či atopiků se může onemocnění objevit již okolo 40. až 50. roku. Jaké signály kataraktu naznačují?
Jak poznám, že mám šedý zákal a jak se léčí?
Pacienty do ordinace očních lékařů přivádí pocit zhoršení zraku, konkrétně například:
- snížená zraková ostrost (především do dálky),
- odlišné vnímání barev,
- zamlžené vidění,
- zvýšená citlivost na ostré světlo,
- někdy i dvojité vidění.
Barvy se stanou méně zářivé, oči hůře zaostřují a vidění je mlhavé, jako bychom se dívali přes mléčné sklo. Brýlová korekce nebo čočky již nepomáhají. V oku je totiž překážka – zakalená oční čočka, která kvalitní vidění znemožňuje. Pomůže jedině výměna nitroočních čoček. Operace šedého zákalů přináší trvalé zlepšení zraku.
Šedý zákal nelze léčit konzervativně pomocí léků, dioptrických pomůcek či cvičení. Odstranit jej je možné pouze operací. Naštěstí soudobá oční chirurgie si umí s odstraněním katarakty snadno poradit. Řešením je rychlý, bezbolestný zákrok, který se provádí ambulantně. Návrat k běžnému životu bez omezení je v porovnání s jinými chirurgickými zákroky významně rychlejší.